Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.
       

KONTAKTY

A. Bernoláka 44
010 01 Žilina
+421 0907 199 707

OTVÁRACIE HODINY:

PONDELOK: 10:00 - 22:00

UTOROK:    10:00 - 22:00

STREDA:     10:00 - 22:00

ŠTVRTOK:   10:00 - 22:00

PIATOK:      10:00 - 24:00

SOBOTA:     10:00 - 22:00

NEDEĽA:     14:00 - 22:00


Rulandské Šedé

Pôvod odrody

Francúzska odroda, ktorá vznikla s veľkou pravdepodobnosťou v Burgundsku, odkiaľ sa rozšírila do celého Francúzska, zvlášť do oblasti Champagne. Pestuje sa takmer vo všetkých vinárskych štátoch Európy, ale vždy len v obmedzenom rozsahu a len v niektorých špeciálne zameraných rajónoch. Názov „Rulandské“ dostala v Nemecku po obchodníkovi Rulandovi, ktorý ju tam po roku 1711 rozširoval.

Charakteristika odrody

List je stredne veľký, okrúhly. Čepeľ je mierne trojlaločná, takmer nedelená. Rub je holý. Strapec je malý, kuželovitý, veľmi hustý, nedelený. Stopka je krátka. Bobuľa je malá, guľatá, šedočervená. Raší stredne skoro. Pestuje sa na miernych južných svahoch s hlbokými, dostatočne vododržnými pôdami, s vyšším obsaho CaCO3.

Charakteristika vína

Je nemenej múdrym členom rodiny odrodových vín. Veľmi dlhé, plné a extraktívne víno. Intenzívnejšia zelenožltá až zlatožltá farba s nádychom do ružova láka k plným dúškom. Vyznačuje sa vyššou farebnosťou. Vôňa je decentne korenistá, pripomína striedku čerstvého upečeného chleba. V chuti elegantné a harmonické s typickým odrodovým charakterom. Harmonické kyseliny sa zrením výrazne dopĺňajú chlebovinovou chuťou. Je to vskutku excelentné víno pre každé posedenie. Podáva sa aj ako aperitív. Akostné sa konzumuje v priebehu 2 – 4 rokov, prívlastkové v rozpätí 3 – 8 rokov. V priaznivých rokoch sa z hrozna vyrábajú špičkové vína, ktoré sa vyznačujú plnosťou, decentným korenistým charakterom, harmóniou a vyššou farebnosťou. Odporúčaná teplota na podávanie je 9 – 12° C.

Gastrokombinácia

Doporučujeme podávať k varenému mäsu, k prírodným úpravám hovädzieho, rybám, omáčkam s mäsom, jahňacine a ušľachtilým bielym syrom.